Zamknij

Postrzyżyny w Osadzie Słowiańskiej

22:46, 04.08.2020 Aktualizacja: 22:54, 04.08.2020
Skomentuj

W Osadzie Słowiańskie w Sławutowie odbyły się tradycyjne postrzyżyny. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Na chwilę można było przenieść się do prasłowiańskich czasów.

Publiczność dopisała. Dzieci mogły skorzystać z toru przeszkód, rzeźbienia w mydełkach, wikliniarstwa i w wielu innych atrakcjach. Starsi zaś mogli posłuchać szeregu mini prelekcji dotyczących życia dawnych Słowian.

We wczesnym średniowieczu postrzyżyny i zapleciny były momentem przejścia z wieku dziecięcego w wiek dorosły. Kończyła się beztroska, kończyły się zabawy, a zaczynały się dorosłe obowiązki.

O tym i o wielu innych ciekawych zwyczajach, tradycjach i sprawach z życia naszych przodków przybyli do Osady Słowiańskiej na postrzyżyny mogli dowiedzieć się podczas świętowania.

Wśród całodziennych atrakcji znalazły się warsztaty z plecenia wianków, robienia motanek, tor przeszkód małego Słowianina oraz gry, zabawy i konkursy. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z wiedźmą i jej ziołami. Bardzo widowiskowe były walki wojów i musztra młodych wojowników.

Podsumowaniem całego dnia świętowania była inscenizacja obrzędu postrzyżyn i zaplecin.

Postrzyżyny – w kulturze dawnych Słowian obrzęd polegający na rytualnym obcięciu włosów dziecku płci męskiej, zazwyczaj kończącemu 7 lat, połączony z nadaniem imienia. Rytuału postrzyżyn dokonywał ojciec lub osoba obca, wchodząca w ten sposób w sztuczne pokrewieństwo z dzieckiem. Od obcięcia włosów syn stawał się pełnoprawnym członkiem rodziny i przechodził spod opieki matki pod zwierzchnictwo ojca.

Zapleciny polegały na zapleceniu warkocza na głowie dziewczynki przez starsze kobiety ze wspólnoty, któremu towarzyszyło również dekorowanie dziewczęcej głowy symbolem dziewictwa — wiankiem (stąd oboczna nazwa wiankowiny). Dziewczętom zaś zaplatano warkocze dopiero, gdy miały 9 lub więcej lat. Bardzo często z wiankowinami czekano do czasu, aż dziewczyna zacznie miesiączkować, mieć tzw. księżycowe dni.

Kolejnym wydarzeniem inscenizacyjnym w Osadzie Słowiańskiej w Sławutowie będzie Święto Plonów, na które zapraszamy w sobotę, 22 sierpnia.

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Osada Słowiańska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%