Zamknij

Gdyńscy strażacy na podium w mistrzostwach biegu po schodach

19:43, 07.09.2024 hs za: UM Gdynia/fot Straż Pożarna - bryg. Mirosław Cyrson Aktualizacja: 19:46, 07.09.2024
Skomentuj

Strażacy Piotr Dembicki i Andrzej Zaborowski z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Gdyni zajęli drugie miejsce w II Pomorskim Biegu Strażaków po Schodach.

Musieli wbiec na 34 piętro budynku Olivia Star w Gdańsku. I to w pełnym umundurowaniu wraz ze sprzętem ochrony układu oddechowego.

Obiekt został wybrany specjalnie, gdyż góruje nad Trójmiastem. Jego wysokość to 180 metry, przy czym najwyższy punkt elewacji znajduje 156 metry nad progiem przy wejściu.

Start do biegu zorganizowano na placu zewnętrznym przy budynku, po czym strażacy wbiegali do klatki schodowej i musieli dotrzeć na 34 piętro budynku, gdzie zlokalizowana była meta.

Dodatkowym utrudnieniem w zawodach, ale bardzo przydatnym aspektem w pracy było to, że strażacy musieli być w pełnym umundurowaniu oraz w aparatach tlenowych. Całość tego ekwipunku może ważyć od 15 do 20 kilogramów.

Podczas zawodów (PSP)Organizatorzy zwodów podkreślają, że bardzo ważna u strażaków jest sprawność fizyczna. Podczas akcji często trzeba wchodzić i schodzić po schodach. Do tego nieść własny sprzęt, węże. Dlatego takie ćwiczenia pomagają w służbie.

Do II Pomorskiego Biegu Strażaków po Schodach przystąpiło 45 dwuosobowych drużyn z Pomorza.

Pierwsze miejsce zajęła ekipa z Torunia. Tuż za nimi uplasowali się Piotr Dembicki i Andrzej Zaborowski z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Gdyni, trzeci byli przedstawiciele Wejherowa.

Czas najlepszych drużyn wynosi w okolicach siedmiu minut.

(hs za: UM Gdynia/fot Straż Pożarna - bryg. Mirosław Cyrson)