Umowę podpisali przedstawiciele obu spółek w poniedziałek na terenie stoczni Crist w Gdyni. Podczas uroczystości byli też obecni parlamentarzyści oraz samorządowcy.
- Wybór polskiej firmy i to mieszczącej swoją siedzibę na Pomorzu, to bardzo dobra decyzja. CRIST to przedsiębiorstwo znane nie tylko w Gdyni czy województwie pomorskim. Można nawet pokusić się o twierdzenie, że CRIST to swoisty symbol Gdyni, zauważalny z wielu miejsc. Nazwa firmy znajduje się na największej gdyńskiej suwnicy, tej samej, która kiedyś należał do Stoczni Gdynia. Dziś widnieje tam napis CRIST S.A. Farmy wiatrowe to jedna ze strategicznych inwestycji ostatnich lat. Dzięki temu nasz kraj również staje się niezależny energetycznie. Stacja elektroenergetyczna to ważny element farmy wiatrowej. Dlatego ogłoszona inwestycja jest tak ważna dla pomorskiej gospodarki i pomorskiego rynku pracy. To kolejne przedsięwzięcie, które zmienia przyszłość regionu - podkreśla poseł Michał Kowalski.
Spółka zajmująca się morską energetyką wiatrową Ocean Winds podpisała w Gdyni umowę z CRIST Offshore na zaprojektowanie, budowę i uruchomienie morskiej stacji elektroenergetycznej (OSS) dla projektu BC-Wind. Budowa stacji ma się zakończyć w połowie 2027 r.
Aleksandra Jampolska z Ocean Winds poinformowała, że to pierwsza tego typu umowa zawarta z polskim dostawcą w ramach tzw. TIER 1, która jest ważnym krokiem w rozwoju krajowego sektora offshore wind.
Morska stacja elektroenergetyczna (OSS), która zostanie wybudowana przez CRIST Offshore w stoczni w Gdyni, jest obecnie w fazie projektowania. Będzie ona wyposażona we wszystkie podstawowe urządzenia elektryczne na potrzeby projektu i będzie ważyła około 2 tys. ton.
Ukończenie budowy morskiej stacji OSS planowane jest na połowę 2027 r. i zapewni zatrudnienie ponad 400 specjalistom.
"Podpisanie tej umowy to ważny krok potwierdzający kompetencje i gotowość CRIST Offshore do realizacji projektów na wymagającym rynku morskiej energetyki wiatrowej. To także ważny moment dla całego polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, który coraz mocniej zaznacza swoją obecność na arenie międzynarodowej" - powiedział cytowany w komunikacie przesłanym PAP krajowy menedżer na Polskę Ocean Winds Dan Finch.
Członek zarządu CRIST Offshore Bogusz Pniewski podkreślił, że współpraca z Ocean Winds jest zwieńczeniem konsekwentnej pracy, którą firma wykonuje wytwarzając konstrukcje dla rynku offshore. "To dowód na to, że zdobyliśmy odpowiednie kompetencje i know-how, które pozwalają nam na kompleksowe działania - od fazy projektu, aż po dostarczenie gotowego produktu" - przekazał Pniewski.
Jak podaje Ocean Winds, morskie stacje elektroenergetyczne odgrywają kluczową rolę w infrastrukturze morskich farm wiatrowych. To właśnie do tych podstacji dostarczana jest energia wytwarzana przez turbiny na morzu, skąd jest przekształcana i przesyłana na ląd. W ramach projektu energia wytworzona przez turbiny będzie transportowana wewnętrzną siecią kablową do stacji na Morzu Bałtyckim, a następnie eksportowana podwodnym kablem do stacji lądowej w gminie Choczewo.
BC-Wind to projekt morskiej farmy wiatrowej położonej około 23 km na północ od brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim. Projekt zakłada osiągnięcie planowanej mocy 390 MW, przy całkowitej powierzchni farmy wynoszącej 90,94 km kw. Pozwoli to na zapewnienie energii elektrycznej dla około 488 tysięcy gospodarstw domowych rocznie.
Ocean Winds (OW) to międzynarodowa spółka zajmująca się morską energetyką wiatrową, utworzona jako wspólne przedsięwzięcie EDP Renewables i ENGIE. Spółka rozwija, finansuje, buduje i eksploatuje projekty morskich farm wiatrowych na całym świecie. Od momentu powstania w 2019 roku OW znacząco powiększyła swoje portfolio, które obecnie obejmuje blisko 19 GW mocy brutto. (PAP)
kszy/ mick/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz