Na terenie gminy Jastarnia będzie sześć strzeżonych kąpielisk o łącznej powierzchni ok. 700 metrów - po jednym kąpielisku w Juracie i Kuźnicy oraz cztery kąpieliska w samej Jastarni. "Dwa z nich otworzyliśmy w ubiegłym tygodniu. Chcieliśmy szybciej, ale był problem z pozyskaniem kadry" - mówił burmistrz Jastarni Tyberiusz Narkowicz.
Większość z nich zostanie otwarta 1 lipca. Na każdym z nich będzie pracować co najmniej trzech ratowników.
W Helu przygotowane zostały trzy strzeżone kąpieliska o łącznej długości ok. 300 metrów. To Mała Plaża, Duża Plaża oraz Na Cyplu. Dzierżawca jednego z kąpielisk Krzysztof Kustusz przekazał, że na plażach będzie pracowało po trzech ratowników.
Do sezonu przygotowują się też ratownicy, którzy rozpoczną pracę na kąpieliskach w gminie Władysławowo. Od Chałup aż po Karwię zostanie przygotowanych 15 strzeżonych kąpielisk. Kierownik referatu środowiska i gospodarki odpadami z Urzędu Miejskiego we Władysławowie Grażyna Janusch poinformowała, że na każdym kąpielisku będzie pracowało min. 3 ratowników - łącznie ok. 45 osób.
"Trzy kąpieliska zostaną uruchomione w piątek: we Władysławowie (wejście na plażę nr 9), w Jastrzębiej Górze (plaża nr 23) oraz w Karwi (plaża nr 43). Ratownicy na tych plażach będą pracowali do 7 września" - mówiła. Pozostałe kąpieliska będą otwarte od 1 lipca do 31 sierpnia.
Do rozpoczęcia sezonu przygotowują się również zarządcy kąpielisk w Lubiatowie, Dębkach, Karwieńskich Błotach oraz Białogórze. Za trzy ostatnie odpowiada Krokowskie Centrum Kultury w Krokowej. Organizacją i prowadzeniem kąpielisk w sezonie letnim zajmie się firma, która została wyłoniona w drodze przetargu.
"Na każdej ze 100-metrowych plaż - jak wymagają tego przepisy - będzie po trzech ratowników" - zaznaczyła Jagoda Markowska przedstawicielka Krokowskiego Centrum Kultury.
Osoby odpowiedzialne za przygotowanie kąpielisk przypominają turystom i mieszkańcom wybierającym się na plaże, by ci kąpali się wyłącznie tam, gdzie jest bezpiecznie - nieopodal wież ratowniczych na terenie strzeżonych kąpielisk.
Zachęcają również do ściągnięcia aplikacji Ratunek oraz wpisaniu numeru ratunkowego nad wodą: 601-100-100. (PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ apiech/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz