Zamknij

Michał Gruchała: jest szansa na Mobilny Przystanek Historia w Chojnicach w 2025 r.

22:46, 23.09.2024 Mariusz Sieraczkiewicz za: IPN/foto Katarzyna Gajda-Bator (IPN) Aktualizacja: 22:52, 23.09.2024
Skomentuj

„W wrześniu zwróciłem się do Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie zorganizowania Mobilnego Przystanku Historia w Chojnicach. Po wielkim sukcesie lipcowych Iskier Niepodległej w Chojnicach chciałbym powtórzyć sytuację z Mobilnym Przystankiem Historia.”

- podkreśla Michał Gruchała ze Stowarzyszenia „Chojnice – tu się dzieje”.

Odpowiedź z IPN

Gruchała otrzymał odpowiedz Martyny Koseła-Marcinkowskej, Kierownika Projektu Biuro Nowych Technologii.

„Szanowny Panie,dziękuję za Państwa zainteresowanie projektem Mobilny Przystanek Historia Przyszłości i zaproszenie do odwiedzenia Chojnic, miasta, w którym inicjatywy edukacyjne o charakterze historycznym cieszą się tak dużym zainteresowaniem.

Trasa Mobilnego Przystanku Historia Przyszłości na rok 2024 została już ustalona. Jednakże, z uwagi na duże zainteresowanie ze strony wielu miast, wpiszemy Chojnice na listę lokalizacji, które weźmiemy pod uwagę przy planowaniu kolejnych edycji projektu.

Zachęcamy do odwiedzenia strony bnt.ipn.gov.pl, gdzie mogą Państwo zapoznać się ze szczegółami naszych projektów i zobaczyć, co oferuje Biuro Nowych Technologii. Na stronie znajdzie Pan m.in. linki do pobrania za darmo naszych gier.

Zainteresowanie mieszkańców Chojnic historią, potwierdzone także sukcesem wydarzenia Iskry Niepodległej, jest dla nas bardzo budujące. Cieszymy się, że możemy wspólnie przyczyniać się do kształtowania postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia.”

* * *

Mobilny Przystanek Historia

Mobilny Przystanek Historia skierowany jest do wszystkich grup wiekowych – dzieci, młodzieży i dorosłych. Edukacyjne projekty Biura Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej dostarczają zabawy, kształtują postawy obywatelskie, poszerzają świadomość historyczną i, co najważniejsze, uczą historii w przystępny, nowoczesny i skuteczny sposób.

Przekonaj się, jak skuteczna jest immersyjna edukacja historyczna i odwiedź Mobilny Przystanek Historia.

Czym jest Mobilny Przystanek Historia Przyszłości?

Mobilny Przystanek Historia Przyszłości to przestrzeń zaprojektowana jako interaktywna wystawa, wyposażona w stanowiska z komputerami i urządzeniami VR (wirtualnej rzeczywistości). Prezentowane tam gry i aplikacje mają na celu pogłębianie wiedzy historycznej, rozwijanie postaw obywatelskich oraz zwiększanie wrażliwości emocjonalnej. Jest to unikalna szansa na zapoznanie się z szeroką gamą gier i aplikacji stworzonych przez Biuro Nowych Technologii IPN.

Ograniczenia wiekowe

Pamiętaj, że by wziąć udział w wydarzeniu, należy wyrazić zgodę na rozpowszechnianie wizerunku. Dodatkowo stanowiska VR (Virtual Reality) dostępne są dla wszystkich, którzy ukończyli 13 rok życia (do 18 roku życia potrzebne jest pisemne oświadczenie rodziców). Osoby poniżej 13 roku życia nie mogą skorzystać z tych stanowisk. Zapraszamy do odkrywania historii za pomocą gier na komputerach stacjonarnych, w które śmiało mogą zagrać osoby poniżej 13 roku życia. Wstęp osób małoletnich możliwy jest po uzyskaniu zgody rodzica bądź opiekuna prawnego.

Zobacz: Informacje dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa użytkownika gogli VR

W jakie gry i aplikacje zagrasz?

Na miejscu dostępne będą wszystkie projekty Biura Nowych Technologii, czyli:

„Lotnicy – wojna w przestworzach” – najnowsza edukacyjna gra przygodowa, która zadebiutowała 24 stycznia 2024 r. w Londynie na prestiżowych targach edukacyjno-technologicznych Bett London. Produkcja opowiada o dokonaniach polskich lotników walczących w trakcie II wojny światowej. Dostępna na PC i VR.

„Gra Szyfrów” – lektura szkolna i pierwsza produkcja Biura Nowych Technologii. Gra osadzona jest w czasach wojny polsko-bolszewickiej, a zadaniem gracza jest złamanie wrogich szyfrów i unieszkodliwienie pancernych pociągów. Dostępna na PC i VR.

„Warsaw Rising” – strategiczna gra opowiadająca o losach Powstańców Warszawskich. Opowieść o walczącej Warszawie pozostaje w zgodzie z prawdą historyczną, więc powstania nie da się wygrać. Produkcja pozwala poznać historię, rozwijać wartości i kształtować postawy obywatelskie. Dostępna na PC.

„Szybowcowa ‘87” – aplikacja stworzona na urządzenia VR, dzięki której przeniesiesz się do PRL-owskiego mieszkania we Wrocławiu, w którym drukowano prasę podziemną. Mieszkanie jest oddane wiernie oryginałowi, a dodatkowo jest interaktywne. Bez trudu więc powielisz kolejne strony druku czy podsłuchasz przez radio rozmowy funkcjonariuszy SB.

„Świadectwo poMOCY” – etiuda filmowa dostępna na VR. Opowiada o losach rodziny Ulmów, która dała schronienie Żydom w trakcie II wojny światowej. Wskutek donosu cała rodzina wraz z ukrywanymi Żydami została rozstrzelana. Historia przedstawiona jest z perspektywy sześcioletniej Basi. To opowieść zrealizowana w poruszający sposób.

Ponadto dostępne będą tablety z edukacyjnymi podcastami i quizami opartymi o projekty Biura Nowych Technologii. Dla nauczycieli i edukatorów dostępne będą również materiały dydaktyczne, które mogą posłużyć do przygotowania wyjątkowych lekcji historii.

Co warto ze sobą zabrać?

Na miejscu jest wszystko, czego potrzeba do tego, by wziąć udział w edukacyjnych grach i aplikacjach Biura Nowych Technologii. Uprzejmie prosimy o wcześniejsze przygotowanie wypełnionych oświadczeń dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa uczestnika VR oraz na rozpowszechnianie wizerunku.

* * *

Na stronie bnt.ipn.gov.pl jest dostęp do 3 bezpłatnych gier:

LOTNICY – WOJNA W PRZESTWORZACH - https://bnt.ipn.gov.pl/projekty/gry/lotnicy/

WARSAW RISING- https://bnt.ipn.gov.pl/projekty/gry/warsaw-rising/

Gra szyfrów - https://bnt.ipn.gov.pl/projekty/gry/gra-szyfrow/

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: IPN/foto Katarzyna Gajda-Bator (IPN))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%