Zamknij

49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych startuje w poniedziałek

21:39, 22.09.2024 hs za: UM Gdynia/fot. Magdalena Śliżewska Aktualizacja: 09:06, 23.09.2024
Skomentuj

W czwartek, 19 września w Gdyńskim Centrum Filmowym odbyła się konferencja prasowa 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. O nadchodzącym święcie kina opowiadali między innymi: Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni, Leszek Kopeć, dyrektor FPFF oraz Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna FPFF.

Nadchodzi święto polskiej kinematografii. 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych rozpocznie się w poniedziałek, 23 września. Przez sześć dni w Mieście Filmu UNESCO będzie można poczuć magię ekranu i spotkać się z twórcami rodzimej kinematografii. Bo nie od dziś wiadomo, że „Gdynia kocha film, film kocha Gdynię”.

O szczegółach festiwalu, tegorocznych nowościach oraz o ekologicznych rozwiązaniach, opowiedzieli goście konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek, 19 września w Gdyńskim Centrum Filmowym. Wzięli w niej udział: Aleksandra Kosiorek – prezydent Gdyni, Leszek Kopeć – dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Joanna Łapińska – dyrektorka artystyczna festiwalu oraz Sławomir Staszak ze spółki Energa. Konferencję prowadziła Krystyna Weiher-Sitkiewicz, rzeczniczka prasowa FPFF.

Jednym z głównym punktów konferencji było omówienie tegorocznego programu festiwalu – kategorii i sekcji konkursowych, pozakonkursowych, nowości, a także wydarzeń towarzyszących. Poznaliśmy również składy tegorocznych jury. Biorąc pod uwagę tematykę filmów, które znalazły się w konkursach, śmiało można powiedzieć, że 49. edycję – zresztą jak i poprzednią – znakomicie określa słowo różnorodność i aktualność.

Prezydent Gdyni zwróciła uwagę na tragedię, która dotknęła mieszkańców południowych regionów Polski. Jednocześnie podkreśliła znaczenie filmów dokumentalnych, które pojawią się na festiwalu, a które przybliżają widzom ważne społecznie tematy.

- To, co się dzieje na południu kraju jest ogromną tragedią, ale właśnie dzięki filmom dokumentalnym, możemy o takich tragediach usłyszeć. Możemy je przeanalizować, wspomnieć i wyciągnąć z nich wnioski. 49 to już duża liczba, ale z tego co dzisiaj słyszeliśmy na konferencji prasowej, również i ta edycja będzie fantastycznie zorganizowana – mówiła prezydent Aleksandra Kosiorek.

Film otwarcia

23 września o godzinie 19.00 odbędzie się uroczystość otwarcia festiwalu w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej. Towarzyszyć mu będzie pokaz konkursowego filmu Damiana Kocura „Pod wulkanem”. Po seansie na widzów czeka spotkanie z twórcami.

Konkurs Główny i Konkurs Filmów Krótkometrażowych

W tegorocznym Konkursie Głównym znalazło się 16 filmów. Wśród nich są 4 pełnometrażowe debiuty reżyserskie i 4 drugie filmy reżyserów. W jury zasiądą: Małgorzata Zajączkowska (przewodnicząca), Marcin Ciastoń, Marta Habior, Anna Jadowska, David Ondříček, Ewa Skoczkowska i Piotr Śliskowski.

Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 29 filmów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu „30 minut” Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych to: Magdalena Łazarkiewicz (przewodnicząca), Karolina Bielawska i Piotr Kmiecik.

Co nowego?

- W tegorocznej edycji festiwalu dostrzegą państwo sporo nowych elementów. Muszę zacząć od drugiej sekcji konkursowej, którą wprowadziliśmy, czyli Konkursu Perspektywy w miejsce wycofanego przez nas Konkursu Filmów Mikrobudżetowych. I to jest dla nas taka zmiana, po której sobie wiele dla polskich filmowców i polskiego kina obiecuję – poinformowała Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna FPFF.

W nowym Konkursie Perspektywy znalazło się 8 filmów. Wśród nich są 4 pełnometrażowe debiuty reżyserskie i 1 drugi film. W skład jury Konkursu Perspektywy weszli: Janusz Zaorski (przewodniczący), Maria Blicharska-Lacroix i Maciej Bochniak. Filmy będą ubiegały się o statuetkę Szafirowych Lwów i nagrodę finansową.

Jury wybierze także laureata lub laureatkę nagrody za wyjątkowy wkład artystyczny w powstanie filmu. Statuetka ta jest zarezerwowana dla przedstawicieli wszystkich zawodów filmowych – oprócz reżyserów i producentów – uwzględnionych przy Szafirowych Lwach.

Dodatkowo filmy z Konkursu Perspektywy rywalizują o dwie inne nagrody festiwalu: za debiut reżyserski lub drugi film oraz Złoty Pazur, które od tego roku przyznawane są w systemie cross-section z Konkursem Głównym. W tym wypadku w jury zasiądą: Zbigniew Domagalski (przewodniczący), Magdalena Boczarska i Aleksandra Terpińska.

Na zdj. (od prawej): Sławomir Staszak, prezes Energi, mecenasa wydarzenia, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, Leszek Kopeć, dyrektor FPFF, Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna FPFF, Agata Kozierańska-Burda, kierowniczka biura festiwalu i prowadząca konferencję Krystyna Weiher-Sitkiewicz (fot. Magdalena Śliżewska)

Znane i lubiane sekcje

W tym roku na festiwalu nie zabraknie również dobrze znanych widzom sekcji. Wśród nich pojawią się m.in.: „Filmy z Gdyni”, „Gdynia Industry”, „Pokazy specjalne” i „Polonica”.

Mamy chyba najstarszą sekcję wydarzeń filmowych towarzyszących festiwalowi, nazywa się ona „Polonica”. Nie reprezentuje jej w tym roku wiele filmów, bo trzy, a powstaje zwykle sporo. Ale ten najciekawszy dotyczy Krystyny Skarbek. To jest legendarna postać, agentka brytyjskich służb wywiadowczych w czasie II wojny światowej – opowiadał Leszek Kopeć, dyrektor FPFF.

Po raz drugi na festiwalu pojawi się również „Mistrzowska Piątka”, w której pięcioro filmowców opowie o polskich filmach szczególnie dla nich ważnych. Tytułach, które ich ukształtowały i do dziś fascynują. Zaproszenie do tegorocznej „Mistrzowskiej Piątki” przyjęli: Olga Chajdas, Wojciech Marczewski, Andrzej Seweryn, Mariusz Włodarski i Małgorzata Zajączkowska.

Platynowe Lwy

W tym roku Platynowe Lwy – nagrodę za całokształt twórczości – trafią do Wojciecha Marczewskiego. Reżysera takich filmów jak m.in. „Ucieczka z kina Wolność” czy „Dreszcze”. Laureat odbierze statuetkę podczas gali finałowej 49. FPFF.

Zielone rozwiązania

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, podobnie jak inne wydarzenia o tak dużej skali, generuje ślad węglowy. Dlatego organizatorom zależy na tym, aby go minimalizować i systematycznie wprowadzają ekologiczne rozwiązania, które mają uczynić gdyńskie wydarzenie bardziej zielonym.

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce, Inicjatywa Film Dla Klimatu, 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych i Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych łączą siły w budowaniu ekologicznej świadomości twórczyń i twórców filmowych w konkursie Film Dla Klimatu. Jego celem jest docenienie osób z branży filmowej, które wprowadzają zrównoważone i przyjazne dla środowiska praktyki, promowane przez Komisję Europejską i Inicjatywę „Film Dla Klimatu” w manifeście pt. „Porozumienie na rzecz zrównoważonej produkcji audiowizualnej – film dla klimatu”.

Bezpłatna linia autobusowa 049

Podczas festiwalu (23-28 września) będzie dostępna bezpłatna linia autobusowa 049. Będzie ona jeździła między Teatrem Muzycznym i Kinem Helios w Centrum Riviera. To kolejny krok organizatorów w budowanie ekologicznych rozwiązań.

Na trasie obowiązują jedynie przystanki początkowe i końcowe:

  • Teatr Muzyczny 91 przy ul. Armii Krajowej,   
  • Centrum Riviera 02 przy ul. Górskiego.

Kursy linii 049 zaplanowano w godz. 9.00-22.30, z częstotliwością co 30 min.

Uwaga, w sobotę, 28 września w godz. 13.45-19.15 z powodu zamknięcia ul. Armii Krajowej, autobusy linii 049 zamiast z Teatru Muzycznego kursować będą z przystanku Skwer Kościuszki 01 przy ul. Świętojańskiej (przy kościele NMP) – dla kierunku ruchu do placu Kaszubskiego.

Przypomnijmy, że święto polskiego kina potrwa w Gdyni od 23 do 28 września. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w sobotę w Teatrze Muzycznym.

Więcej informacji o festiwalu: FPFF.

 

(hs za: UM Gdynia/fot. Magdalena Śliżewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%